Podwójne świętowanie

4 stycznia, 2023
Rizdvo

W Ukrainie zmiany obyczajowe, kulturowe oraz językowe jak nigdy wcześniej są bardzo zauważalne. Ukraińcy coraz bliżej europejskiej kultury i stylu życia.

W Ukrainie  jesienią 2022 przeprowadzono ogólnokrajowe badanie opinii społecznej [опрос / опитування] – zapytano Ukraińców kiedy świętują Boże Narodzenie  [Рождестов / Різдво] i czy chcieliby świętować Boże Narodzenie 25 grudnia [декабрь/ грудень] czy 7 stycznia [январь / січень] ?

Z raportu ankiety dowiadujemy się, że w ostatnim roku zwiększyła się liczba osób świętujących Boże Narodzenie tylko 25 grudnia (z 4% do 11%), zwiększyła się też liczba osób, która  świętuje i 25 grudnia i 7 stycznia (z 18% do 25%). Ciekawym faktem jest, że zmniejsza się liczba Ukraińców, którzy obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia (2022 – 55%, 2021 – 71%), a 8% (młodzież, mieszkańcy południowych terenów i stolicy) w ogóle nie świętuje. O podwójnym świętowaniu częściej wspominają mieszkańcy zachodniej Ukrainy, Kijowa oraz greko-katolicy.

W ankiecie zapytano Ukraińców czy chcieliby, aby Boże Narodzenie zostało na stałe przeniesione na 25 grudnia – w 2021 r. przeciwników było 58%, a już 2022 tylko 31%, co oznacza, że większość Ukraińców popiera zmiany (wzrost z 26% na 44%). Najwięcej zwolenników zmiany daty świętowania obserwuje się  wśród mieszkańców zachodniej Ukrainy i Kijowa, choć i w pozostałych regionach zauważalny jest wzrost poparcia zmian. Mieszkańcy południowych i wschodnich terenów Ukrainy nie widzą potrzeby zmiany daty Bożego Narodzenia.

Warto przypomnieć, że Ukraińska Prawosławna Cerkiew oraz Greko-Katolicka Cerkiew wciąż obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia wg juliańskiego kalendarza (tzw. „starym stylem”). W Ukrainie od 2017 r. 25 grudnia i 7 stycznia to oficjalnie dni wolne od pracy [выходные дни / вихідні дні].

Dla znających lub uczących się ukraińskiego polecam ciekawy i krótki film o różnicach w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim.

Wyniki ankiety po ukraińsku można przeczytać  TUTAJ

Dla uczących się języka ukraińskiego małe świąteczne zadanie 😉

Miłego …!

 

Kontakt
ul. Jana Barona 30, Tychy
+48 609-76-88-18
Pn - Pt: 9:00 - 17:00
Newsletter