Na wigilijnym stole …

23 grudnia, 2022
Wesołych Świąt

O co najczęściej pytają kursanci na zajęciach językowych? Wybrałam najciekawsze pytania zadawane na zajęciach przez Ukraińców i Polaków.

ŻYCZENIA

[Psss, dla znających języki ukryłam małe zadanko w słowach określających języki i piękne wierszowane życzenia]

W Polsce okres świąteczny zaczyna się nieco wcześniej niż u naszych wschodnich sąsiadów. Polacy do świąt przygotowują się już na początku grudnia, kupują choinkę, prezenty, pieką pierniczki. Życzenia bożonarodzeniowe składa się w sklepach, na spacerze itp. Najczęściej Polacy życzą sobie:

POLSKI

Zdrowych i wesołych świąt!

Szczęśliwego Nowego Roku!

U naszych wschodnich sąsiadów, wyznających prawosławie święta zaczynają się później, a pierwszą okazją do świętowania jest Nowy Rok. To właśnie z tej okazji kupuje się choinkę, prezenty, przygotowuje się potrawy. Stąd też składane życzenia dotyczą Nowego Roku, a potem dopiero świąt Bożego Narodzenia. Na Ukrainie usłyszymy po prostu:

UKRAIŃSKI

З наступаючим (Новим роком) !

З Новим Роком!

З Різдвом Христовим!

W innych rosyjskojęzycznych krajach (Białoruś, Kazachstan, Azejberdżan, Uzbekistan itp.) usłyszymy podobnie jak na Ukrainie:

ROSYJSKI

С наступающим (Новым годом)!

С Новым годом!

С Рождеством!

CIEKAWOSTKI KULTUROWE (najczęściej zadawane pytania na zajęciach językowych)

  1. Dlaczego prawosławni później świętują Boże Narodzenie?

… BO prawosławie wyznacza święta wg kalendarza juliańskiego – юлианский календарь czyli wg „starego stylu” – różnica między tymi kalendarzami wynosi 13 dni

2. Czy na Ukrainie jest św. Mikołaj?

… TAK! na Ukrainie dzieciom przynosi prezenty святий Миколай [swiatyj Mykołaj] 13 dni po naszym św. MIkołaju czyli 19 grudnia. Tradycja ta znana i obchodzona bardziej na terenach zachodniej Ukrainy, na wschodniej Ukrainie (i nie tylko) dzieciom wręcza prezenty Dziadek Mróz Дед Мороз w Nowy Rok.

3. Czy prawosławni też dzielą się opłatkiem i jedzą karpia?

… NIE! Dzielenie się opłatkiem to polska tradycja, tak jak i karp карп na wigilijnym stole.

4. Dlaczego Polacy jedzą karpia na Wigilię?

… BO świeża ryba to zawsze był luksus, a tego luksusu brakowało w  PRL. W czasach komunistycznych wymyślono, że w Polsce na masową skalę będzie hodowany w stawach karp, bo to tania i łatwo dostępna ryba. Do dziś na stołach wielu Polaków w Wigilię Сочельник \ Святвечір gości karp „peerelowski” czyli panierowany i smażony.

5. Czy prawosławni jedzą karpia w Wigilię?

… NIE! Prawosławni uwielbiają ryby, jedzą ich dużo częściej i absolutnie różne gatunki.

6. Czy na Ukrainie są jakieś tradycyjne świąteczne dania wigilijne?

… TAK! Identyczne jak w Polsce (oprócz karpia i opłatka). Kutia кутья – tylko w Wigilię, a pozostałe to gołąbki, pierogi, ryby, sałatki (m.in.z rybą), ciasta.

7. Czy i kiedy na Ukrainie (Rosji, Białorusi, Kazachstanie) wręcza się prezenty?

… TAK! Prezenty nasi wschodni sąsiedzi wręczają sobie 31 grudnia, wtedy przychodzi Dziadek Mróz, bawi się i śpiewa z dziećmi piosenki, a w nagrodę daje prezenty подарки.

8. Czy to prawda, że w Rosji i Ukrainie w Nowy Rok się wróży?

… TAK! Nie tylko w Nowy Rok, ale i jeszcze w Boże Narodzenie Рождество \ Різдво.

9. Czy to prawda, że w Polsce dzieci w szkołach też mają Wigilię?

… TAK! Wigilia klasowa – przygotowywana przez uczniów – przynoszą smakołyki, wręczają sobie prezenty, które kupili lub przygotowali (zazwyczaj uzgadniają maksymalna sumę prezentu).

10. Czy na Ukrainie też są Bożonarodzeniowe Jarmarki?

… TAK! Moda na Jarmarki різдвяний ярмарок przyszła z Zachodu i na Ukrainie również były i będą organizowane bożonarodzeniowe jarmarki.

11. Czy są jakieś familijne filmy o świątecznej fabule?

… TAK! W Polsce obowiązkowo „Kevin sam w domu” Один дома,  na Ukrainie „Ironia losu” Ирония судьби oczywiście amerykańskie produkcje też są lubiane 😉

12. Jakie święto Polacy najbardziej lubią?

… Boże Narodzenie! Świąteczna atmosfera атмосфера udziela się nawet niewierzącym…

13. Jakie święto najbardziej lubią Ukraińcy i rosyjskojęzyczne narody?

… Nowy Rok! – zimowa aura, choinka ёлка \ ялинка , prezenty, Dziadek Mróz, spotkania, dobre jedzenie – któż tego nie lubi…?

14. Co Polacy robią z opłatkiem?

… dzielą się! Przed kolacją wigilijną składają życzenia поздравления \ вітання odłamując kawałek opłatka i tak z każdą osobą obecną na Wigilii.

15.Co to jest opłatek i czy się go gdzieś kupuje w specjalnych sklepach?

….opłatek облатка to taki wafelek bez smaku, można go kupić niemalże w każdym sklepie spożywczym w komplecie z siankiem albo nawet pocztówką 😉

 

Wesołych Świąt!

Kontakt
ul. Jana Barona 30, Tychy
+48 609-76-88-18
Pn - Pt: 9:00 - 17:00
Newsletter