Dla ciekawych świata i wschodnich klimatów przypomnę kilka noworocznych ciekawostek z krajów rosyjskojęzycznych. Nowy Rok w krajach rosyjskojęzycznych to ulubione i najhuczniej obchodzone święto [праздник / свято]. Atmosfera porównywalna do katolickich bożonarodzeniowych przygotowań: ozdabianie choinki, prezenty dla bliskich, gotowanie noworocznych potraw itp. Nowy Rok [Новый год / Новий рік] szczególnie uwielbiają dzieci, bo do nich...
Do СЕГО roku!
Dla ciekawych świata i wschodnich klimatów przypomnę kilka noworocznych ciekawostek z krajów rosyjskojęzycznych.
- Nowy Rok w krajach rosyjskojęzycznych to ulubione i najhuczniej obchodzone święto [праздник / свято]. Atmosfera porównywalna do katolickich bożonarodzeniowych przygotowań: ozdabianie choinki, prezenty dla bliskich, gotowanie noworocznych potraw itp.
- Nowy Rok [Новый год / Новий рік] szczególnie uwielbiają dzieci, bo do nich przychodzi Dziadek Mróz i Śnieżynka [Дед Мороз и Снегурочка / Дід Мороз та Снігурочка], który po krótkiej zabawie i wyrecytowanych wierszykach daje upragnione prezenty.
- Przed nowym rokiem wiele osób korzysta z łaźni tzw. bani [баня], aby zrelaksować się i jak często mawia się w krajach byłego ZSSR „oczyścić duszę i ciało”.
Dla ambitnych znających lub uczących się rosyjskiego małe zadanie TUTAJ
A jeżeli znasz rosyjski to możesz zaśpiewać noworoczną piosenkę z Olą Polakovą -ukraińską piosenkarką pop 😉
Pamiętaj, aby złożyć swoim rosyjskojęzycznym znajomym życzenia: С наступающим! С Новым годом! Счастья и удачи!
a znajomym ukraińskojęzycznym możesz powiedzieć: З Новим роком! Здоровʼя та миру!
W Polsce nie ma wyjątkowych tradycji noworocznych. Polacy spotykają się z gronie przyjaciół lub zostają w domu, dojadają świąteczne potrawy i piją napoje wyskokowe %.
Jednak jest coś o czym warto wspomnieć, mówiąc o polskiej kulturze …
- Polacy często na nowy rok życzą sobie Do siego roku! – jeżeli ktoś ma problem z pisownią to łatwo ja zapamiętać znając język rosyjski …:)
Staropolski zaimek wskazujący `siego` znaczy `ten` to pozostałość prasłowiańskiego, czyli w języku rosyjskim też jest ten zaimek `сего` (СЕГОдня, по СЕЙ день, до СИХ пор).
Do siego roku! dosł. До сего года – czyli Do tego roku!
Kiedyś życzenie Do siego roku! były wypowiadane w Wigilię i oznaczało: doczekajmy w zdrowiu TEGO roku, który nadejdzie.
- O zabawie noworocznej Polacy potocznie mówią
sylwester
– 31 grudnia imieniny obchodzi Sylwester, a Sylwestrem był też papież (w Polsce chyba wszystko musi mieć religijną genezę).
Papież Sylwester w 999 r. udzielił błogosławieństwa „miastu światu”, a wiernych zapewnił, że nie nastąpi koniec świata, którego się tak obawiano, a tylko nowe tysiąclecie.
Ciekawe, że słowo „Sylwester” pochodzi z języka łacińskiego „Silvestris” i oznacza `człowieka dzikiego`,
- Polacy lubią sprawdzać jaki będzie nowy rok, kiedy wypadają święta i długie weekendy, więc dla ciekawych mała ściąga i kalendarz 2023
Miłej zabawy i szczęśliwego Nowego 2023 Roku!