Do СЕГО roku!

30 grudnia, 2022
Nowy Rok

Dla ciekawych świata i wschodnich klimatów przypomnę kilka noworocznych ciekawostek z krajów rosyjskojęzycznych. Nowy Rok w krajach rosyjskojęzycznych to ulubione i najhuczniej obchodzone święto [праздник / свято]. Atmosfera porównywalna do katolickich bożonarodzeniowych przygotowań: ozdabianie choinki, prezenty dla bliskich, gotowanie noworocznych potraw itp. Nowy Rok [Новый год / Новий рік] szczególnie uwielbiają dzieci, bo do nich...

Dla ciekawych świata i wschodnich klimatów przypomnę kilka noworocznych ciekawostek z krajów rosyjskojęzycznych.

  • Nowy Rok w krajach rosyjskojęzycznych to ulubione i najhuczniej obchodzone święto [праздник / свято]. Atmosfera porównywalna do katolickich bożonarodzeniowych przygotowań: ozdabianie choinki, prezenty dla bliskich, gotowanie noworocznych potraw itp.
  • Nowy Rok [Новый год / Новий рік] szczególnie uwielbiają dzieci, bo do nich przychodzi Dziadek Mróz i Śnieżynka [Дед Мороз и Снегурочка / Дід Мороз та Снігурочка], który po krótkiej zabawie i wyrecytowanych wierszykach daje upragnione prezenty. 
  • Przed nowym rokiem wiele osób korzysta z łaźni tzw. bani [баня], aby zrelaksować się i jak często mawia się w krajach byłego ZSSR „oczyścić duszę i ciało”.

Dla ambitnych znających lub uczących się rosyjskiego małe zadanie TUTAJ

A jeżeli znasz rosyjski to możesz zaśpiewać noworoczną piosenkę z Olą Polakovą -ukraińską piosenkarką pop 😉

Pamiętaj, aby złożyć swoim rosyjskojęzycznym znajomym życzenia: С наступающим! С Новым годом! Счастья и удачи! 

a znajomym ukraińskojęzycznym możesz powiedzieć: З Новим роком! Здоровʼя та миру!

 

W Polsce nie ma wyjątkowych tradycji noworocznych. Polacy spotykają się z gronie przyjaciół lub zostają w domu, dojadają świąteczne potrawy i piją napoje wyskokowe %.

Jednak jest coś o czym warto wspomnieć, mówiąc o polskiej kulturze …

  • Polacy często na nowy rok życzą sobie Do siego roku! – jeżeli ktoś ma problem z pisownią to łatwo ja zapamiętać znając język rosyjski …:) 

Staropolski zaimek wskazujący `siego` znaczy `ten`  to pozostałość prasłowiańskiego, czyli w języku rosyjskim też jest ten zaimek `сего` (СЕГОдня, по СЕЙ день, до СИХ пор).

Do siego roku! dosł. До сего года   czyli Do tego roku!

Kiedyś życzenie Do siego roku! były wypowiadane w Wigilię i oznaczało: doczekajmy w zdrowiu TEGO roku, który nadejdzie. 

  •  O zabawie noworocznej Polacy potocznie mówią sylwester– 31 grudnia imieniny obchodzi Sylwester, a Sylwestrem był też papież (w Polsce chyba wszystko musi mieć religijną genezę).

Papież Sylwester w 999 r. udzielił błogosławieństwa „miastu światu”, a wiernych zapewnił, że nie nastąpi koniec świata, którego się tak obawiano, a tylko  nowe tysiąclecie.

Ciekawe, że słowo „Sylwester” pochodzi z języka łacińskiego „Silvestris”  i oznacza `człowieka dzikiego`,

  • Polacy lubią sprawdzać jaki będzie nowy rok, kiedy wypadają święta i długie weekendy, więc dla ciekawych mała ściąga i  kalendarz 2023

 

Miłej zabawy i szczęśliwego Nowego 2023 Roku!

 

Kontakt
ul. Jana Barona 30, Tychy
+48 609-76-88-18
Pn - Pt: 9:00 - 17:00
Newsletter