Czytaj i ucz się z Frankiem

10 grudnia, 2022
metoda

Nauka języka obcego podczas czytania literatury, czy to możliwe?

O! Ciekawa jestem czy słyszeliście o metodzie uczenia się języka obcego wg metody Ilyi Franka..?

Metoda stworzona przez rosyjskiego lingwistę, germanistę Ilyję Franka w 1999 r., który chciał szybko i efektywnie nauczyć swojego ucznia niemieckiego. Nauczyciel najpierw zapoznał ucznia z wymową, wprowadził podstawowe zasady gramatyki, a następnie w procesie przerabiania lekcji tematycznych dawał do czytania krótkie teksty z tłumaczeniami słów i zwrotów, z którymi wiedział, że uczeń może mieć kłopot. Germanista opracowywał teksty dla swoich uczniów w taki sposób, aby tłumaczenia w nawiasach wyjaśniały zdania, a nie tylko słowa. Dzięki tej metodzie uczeń szybko przyswaja konstrukcje językowe i struktury gramatyczne. Jednak, jak potwierdza sam autor, warto zacząć naukę języka od podstaw z nauczycielem! W procesie nauki języka obcego ważna jest praktyka, swobodne konwersacje, a ćwiczenia podręcznikowe nie dają tej możliwości. Czytanie książek wg metody Franka bardzo rozwija leksykę i „przy okazji” uczeń zapamiętuje konstrukcje gramatyczne.

Czy ta metoda jest każdego? Nie! Metoda jest szczególnie polecana osobom lubiącym czytanie książek, bo jest to metoda czytania literatury!

W ciągu 20 lat w Rosji i na świecie wydano ponad 400 książek według metody Franka, w 63 językach.

A teraz sprawdź czy Metoda Franka przypadnie ci do gustu …

Baśnie polskie – język polski (tłum. rosyjskie)

Polska poezja XIX-XX w – język polski (tłum. rosyjskie)

Polskie anegdoty – język polski (tłum. rosyjskie)

Rosyjskie opowiadania  – język rosyjski (tłum. angielski)

A teraz zobacz i posłuchaj „Małego Księcia”

Jeżeli znasz rosyjski to na stronie Metody Franka znajdziesz ponad 400 opracowań książek w 64 językach. Sprawdź może przypadnie ci do gustu!

Miłej lektury:)

EW

 

 

Kontakt
ul. Jana Barona 30, Tychy
+48 609-76-88-18
Pn - Pt: 9:00 - 17:00
Newsletter