My, słowianie…!

9 września, 2022
języki - typy

O! Czy wiecie, że językoznawcy podzielili języki na fonologiczne typy? Co to znaczy fonologiczny typ? To podział języków ze względu na ich brzmienie, melodię. Języki podzielono na dwa takie typy: samogłoskowe i spółgłoskowe. Język samogłoskowy zawiera > 30% samogłosek. Są to języki: angielski, niemiecki i francuski. Francuski zawiera aż 45,5% samogłosek i mimo, że dla...

O! Czy wiecie, że językoznawcy podzielili języki na fonologiczne typy?

Co to znaczy fonologiczny typ? To podział języków ze względu na ich brzmienie, melodię.

Języki podzielono na dwa takie typy: samogłoskowe i spółgłoskowe.

Język samogłoskowy zawiera > 30% samogłosek. Są to języki: angielski, niemiecki i francuski.

Francuski zawiera aż 45,5% samogłosek i mimo, że dla ucha Polaka pięknie brzmi, jest trudny do opanowania, ponieważ Polak nie odróżni pewnych głosek (dźwięków)

Język spółgłoskowy zawiera >70% spółgłosek. Są to języki kaukaskie. Język czerkieski zawiera aż 95,7% spółgłosek! Do języków spółgłoskowych zalicza się wszystkie języki słowiańskie.

Słowianie świetnie komunikują się, nie znając nawet języka swojego sąsiada, bo odróżniają dźwięki, głoski, pojedyncze słowa. Choć należy pamiętać o „fałszywych przyjaciołach”.

Uważa się, że idealnym (fonologicznie) językiem jest język, którego stosunek samogłosek do spółgłosek wynosi 30% – 70%. Czy zatem istnieje taki idealny język? TAK – język czeski!

Obcokrajowcom w nauce języka polskiego trudności sprawiają tzw. głoski zwarto-szczelinowe [c], [č], [ć], [z], [ž], [ź]. Obcokrajowcy (nawet rosyjsko-, ukraińskojęzyczne) mają problem z odróżnieniem słów, np.:

kasa – Kasia – kasza

Sara – szara – siara

 

Ucząc obcokrajowców warto poświęcić czas na prawidłową wymowę, ćwiczenia artykulacyjne i wizualne.

Kontakt
ul. Jana Barona 30, Tychy
+48 609-76-88-18
Pn - Pt: 9:00 - 17:00
Newsletter