O! Czy wiecie, że językoznawcy podzielili języki na fonologiczne typy? Co to znaczy fonologiczny typ? To podział języków ze względu na ich brzmienie, melodię. Języki podzielono na dwa takie typy: samogłoskowe i spółgłoskowe. Język samogłoskowy zawiera > 30% samogłosek. Są to języki: angielski, niemiecki i francuski. Francuski zawiera aż 45,5% samogłosek i mimo, że dla...
My, słowianie…!
O! Czy wiecie, że językoznawcy podzielili języki na fonologiczne typy?
Co to znaczy fonologiczny typ? To podział języków ze względu na ich brzmienie, melodię.
Języki podzielono na dwa takie typy: samogłoskowe i spółgłoskowe.
Język samogłoskowy zawiera > 30% samogłosek. Są to języki: angielski, niemiecki i francuski.
Francuski zawiera aż 45,5% samogłosek i mimo, że dla ucha Polaka pięknie brzmi, jest trudny do opanowania, ponieważ Polak nie odróżni pewnych głosek (dźwięków)
Język spółgłoskowy zawiera >70% spółgłosek. Są to języki kaukaskie. Język czerkieski zawiera aż 95,7% spółgłosek! Do języków spółgłoskowych zalicza się wszystkie języki słowiańskie.
Słowianie świetnie komunikują się, nie znając nawet języka swojego sąsiada, bo odróżniają dźwięki, głoski, pojedyncze słowa. Choć należy pamiętać o „fałszywych przyjaciołach”.
Uważa się, że idealnym (fonologicznie) językiem jest język, którego stosunek samogłosek do spółgłosek wynosi 30% – 70%. Czy zatem istnieje taki idealny język? TAK – język czeski!
Obcokrajowcom w nauce języka polskiego trudności sprawiają tzw. głoski zwarto-szczelinowe [c], [č], [ć], [z], [ž], [ź]. Obcokrajowcy (nawet rosyjsko-, ukraińskojęzyczne) mają problem z odróżnieniem słów, np.:
kasa – Kasia – kasza
Sara – szara – siara
Ucząc obcokrajowców warto poświęcić czas na prawidłową wymowę, ćwiczenia artykulacyjne i wizualne.